ABC - Advanced Buoyancy Control PSAI

  • Obieg otwarty
  • Kurs
Cel kursu 
Celem kursu jest odpowiednie przygotowanie nurka do późniejszych szkoleń technicznych, jaskiniowych, oraz podniesienie jakości i wydajności nurkowania zarówno dla siebie samego jak i całego zespołu. Ujednolicenie procedur związanych z sytuacjami awaryjnymi oraz pracy w grupie. Jest to szkolenie mające na celu skupienie się głównie na takich elementach jak : poprawne wyważenie i perfekcyjna pływalność, techniki pracy płetwami, praca w zespole, V-drill – ćwiczenia związane z wyciekiem gazu i likwidowaniem wycieku, S-drill – umiejętności obrazujące sytuacje dzielenia się gazem w nagłych wypadkach, ćwiczenia związane z utratą światła oraz strzelania bojki SMB. Tematyka szkolenia teoretycznego porusza takie zagadnienia jak : świadome używanie własnego sprzętu, przygotowanie do nurkowania, odprawa nurkowa, używanie Nitroksu, praca w zespole, wizualizowanie nurkowania.
 
Wymagania sprzętowe:
Każdy z uczestników kursu musi posiadać twin set o minimalnej pojemności 2x7l ( rekomendowane 2x12l ) kompatybilny z nitroksem do 40% i ciśnieniu roboczym min. 210bar. 
- skrzydło ( 40lbs ), bez gumek, posiadające minimum jeden zawór spustowy w dolnej części
- płyta stalowa bądź aluminiowa zalecana uprząż jednoelementowa, 3 D-ringi, pas kroczny szeroki 2 D-ringi, chinch system
- automaty do twin setu . Dwa pierwsze stopnie. Pierwszy główny na długim wężu ( 200cm- 210 cm) wraz z wężykiem do zasilania skrzydła. Drugi wraz z automatem zapasowym na 56-60 centymetrowej długości wężu oraz manometrem i wężem zasilającym suchy skafander.
- światło główne o minimalnej mocy 10W i czasu świecenia min. 2godz
- dwa światła zapasowe
- jedno urządzenie tnące
- szpulka z minimum 30m. linki 
- bojka dekompresyjna
- wet notes
- kompas
- komputer lub zegarek nurkowy
- suchy skafander z dwoma kieszeniami 
- płetwy wraz ze sprężynami typu Jet Fin
- dwie maski wraz ze strapami
- jeden double ender (podwójny karabińczyk)
- analizator tlenowy
 
Wymagania do przystąpienia do kursu ABC
Każdy kandydat musi posiadać uprawnienia Advanced Open Water Diver, oraz specjalizacji:Twin Set Diver , Dry Suit oraz Basic Nitrox. Minimalny wiek nurka to 16 lat. Uczestnik musi posiadać aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie nurkowe (rekomendowane DAN). Warunkiem przystąpienia do kursu jest test pływacki będący miarą kondycji fizycznej nurka tj. przepłynięcie 350m. techniką dowolną w czasie nie większym niż 14 minut oraz 25m. na wstrzymanym oddechu pod powierzchnią lustra wody.
 
Czas i miejsce
Kurs Advanced Buoyancy Control nie wymaga szczególnego miejsca i może być przeprowadzony w każdej otwartej wodzie z minimalną widocznością 5m. oraz w zakresie głębokości od 5m. do 20 metrów. Częstotliwość przeprowadzania szkoleń uzależniona jest od ilości zainteresowanych osób, minimalna grupa uczestników w kursie to dwie osoby a maksymalna to 4. Czas trwania kursu to cztery dni nurkowe wraz z wykładami oraz warsztatami.
 

Cena kursu: 

2000 zł + 290 zł licencja wraz z podręcznikiem w wersji elektronicznej