02.08.2010 – 06.08.2010 – Molnar Janos

Opublikował

PSAI

Data

Pod koniec lipca zostałem zaproszony przez Roberta Jabłońskiego (Instruktor Trainer Examiner PSAI Polska) na wyjazd do Budapesztu. 

Naszym celem był system Molnar Janos (czyt. Molnar Janosz). Każde nurkowanie w tej jaskini jest obowiązkowo prowadzone przez jednego z pięciu uprawnionych do tego przewodników. Ograniczenie dostępu do jaskini, bezpośredni nadzór w trakcie nurkowań oraz fenomenalne oporęczowanie całości zaowocowało brakiem jakiegokolwiek wypadku śmiertelnego w całej historii nurkowań w tym miejscu. Łączna długość korytarzy to obecnie ponad 6km przy głębokości ponad 80m, a eksploracja wciąż postępuje do przodu. Całość jest oporęczowana liną alpinistyczną grubości ok. 9mm kotwioną bezpośrednio do skały za pomocą kotew i odciągów. Każde skrzyżowanie jest oznaczone dużą strzałką wskazującą wyjście (arrow). Grubość poręczówki i system oznaczeń powoduje, że standardowe strzałki (arrows) i ciasteczka (cookies) jaskiniowe nie mają tutaj zastosowania. Ogrom pracy włożony w oporęczowanie wzbudza podziw ( spróbujcie wywiercić otwór na jedną kotwę pod wodą – a tu są ich setki). Miłą niespodzianką jest tu temperatura wody dochodząca w okolicach wypływu źródeł termalnych do 28oC. W zimniejszych miejscach jest o około 4 stopnie chłodniej, ale za to widoczność wzrasta do ponad 20m (ciepła woda jest silnie zmineralizowana i miesza się z chłodniejszą, co powoduje gwałtowny spadek widoczności do około 2-5m). Jest to bardzo przyjemną perspektywą na przeprowadzanie dekompresji bez kaptura i bez rękawic. Całość jest zbudowana z kilku rodzajów skał – od bardzo twardego wapienia, aż po kredę tak miękką, że w ścianę można włożyć całą dłoń (niebezpieczeństwo zamulenia nawet wydychanym gazem). Ogromne wrażenie robią olbrzymie sale poprzedzielane wąskimi przejściami. Korytarze ciągną się we wszystkie strony i ciągle mija się kolejne skrzyżowania. Pływając odkrywamy, że ta część miasta stoi na pustej w środku skale. 

Wejście do jaskini znajduje się w samym centrum miasta kilkaset metrów od Dunaju. Wokół jest mnóstwo restauracji i barów, z czego skwapliwie korzystaliśmy chodząc pomiędzy nurkowaniami na doskonałe obiady. Bardzo interesujące wrażenie odnosi się w momencie, kiedy podczas nurkowania nad naszymi głowami przejeżdża tramwaj, a w wodzie rozchodzą się charakterystyczne drgania i wszystko to idealnie słychać. 

Nurkowaliśmy przez 3 dni podzieleni na 2 grupy, wykorzystując powietrze i Ean32. Głębokość nurkowań dochodziła do 40m, przy odległości od wejścia ok. 600m. Ja z Robertem, Adrianem oraz węgierskim przewodnikiem Zsolt’em Szilagyi – przyjacielem Roberta oraz instruktorem GUE wykonaliśmy jedno nurkowanie trymiksowena głębokość 55m z dystansem od wejścia ok. 700m – 800m. Gazy wykorzystane w trakcie nurkowania to Tmx 21/35, Ean 32 jako travel gaz oraz do dekompresji tlen. Czas nurkowania to 104min, dekompresja była wyliczona przy wykorzystaniu metody Ratio Deco 1:1 (Roberta VR3). 

Cały wyjazd obył się bez dramatycznych sytuacji, (jeśli nie liczyć zerwanego mocowania sprężyny od płetwy! Student (wracał spory odcinek z płetwą w dłoni), zniszczonej klamry w czyjejś masce – trzeba było zmienić pod wodą maski. Na ostatnim nurkowaniu odwiedziliśmy salę lustrzaną, gdzie zebrane pod stropem pęcherze gazu tworzą piękny efekt zwierciadła. 

Zakwaterowani byliśmy w hotelu położonym 8,5km od jaskini. Hotel ma bardzo dobry standard za całkiem przystępną cenę. Obok hotelu znajduje się supermarket i stacja kolejki podmiejskiej. W czwartek po nurkowaniach wszyscy wyruszyliśmy kolejką do miasta na dobrą kolację, a w piątek z rana wyruszyliśmy do Polski, każdy do swoich zajęć. Jarek w poniedziałek wyrusza nad włoskie jezioro Garda, żeby asystować jako zabezpieczenie podczas planowanej próby wykonania rekordowego nurkowania przez Dariusza Wilanowskiego (PSAI Explorer Trimix Instructor – 100m). Być może zimą pojawimy się w Molnar ponownie, a naszym celem będą już tylko nurkowania trymiksowe. 

W wyjeździe udział wzięli:

  • Robert Jabłoński,
  • Arek Króżel z żoną Grażyną,
  • Darek Sałaga,
  • Adrian Żywiołek – Student
  • Jacek Wrzosek,
  • Jarek Kozikowski,
  • Bogusław Bogaciewicz – Bigos

Bigos
PSAI Full Cave Diver