Po raz pierwszy w historii PSAI Polska, 28 kwietnia 2007 roku nasz team zorganizował i poprowadził kurs wrakowo morski na morzu Bałtyckim. Wiedzieliśmy, że jest to trudne przedsięwzięcie ale pragnienie przygody nie pozwoliło nam się temu oprzeć.
Zatrzymaliśmy się w Jastarnii, leżącej na półwyspie Helskim – wysunięta na około 30 km w głąb morza część lądu pomiędzy zatoką Pucką a północną częścia morza Bałtyckiego. Półwysep Hel to nie tylko wspaniała miejscowość wypoczynkowa, ale również doskonała baza nurkowa, zatopione wraki i ciekawe obiekty historyczne.
Zatrzymaliśmy się w Jastarnii, leżącej na półwyspie Helskim – wysunięta na około 30 km w głąb morza część lądu pomiędzy zatoką Pucką a północną częścia morza Bałtyckiego. Półwysep Hel to nie tyaKurs rozpoczął się w niedzielę 29 maja. Podczas pierwszego dnia nurkowego naszym celem było skonfigurowanie sprzętu do nurkowań wrakowo-morskich oraz nabycie umiejętości posługiwania się kołowrotkiem. Pod wodą odbyły się zajęcia praktyczne polegające na wycinaniu się z sieci rybackich. Później wieczorem nurkowaliśmy na wrak „Groźnego” (18m ). Okręt ten wyposażony był w różnego rodzaju uzbrojenie, należał do rosyjskiej armii a od 15 grudnia 1957 był własnością polskiego wojska. Wrak spoczywa na kilu, na piaskowym podłożu, co sprawia że penetracja wraku nie sprawia większych trudności.lko wspaniała miejscowość wypoczynkowa, ale również doskonała baza nurkowa, zatopione wraki i ciekawe obiekty historyczne.
Następnego dnia, w poniedziałek, powtórzyliśmy nabyte umiejętności z pierwszego dnia nurkowego oraz ponownie odbyliśmy nurkowanie na “Groźnego”.
We wtorek, pierwszym nurkowaniem był głeboki wrak „Kanonierka” (30m). Podczas tego nurkowania „łowiliśmy ryby” ;). Robert Jabłoński złapał dwa duże dorsze, co sprawiło, że nasze nurkowanie było bardziej interesujące.
Podczas drugiego nurkowania, penetrowaliśmy pozostałości po tym co pozostało po wraku ORP Wicher (12m). Długośc tego wraku to 106.90 m. ORP Wicher był czołowym niszczycielem polskiej armii w swojej klasie. Okręt brał udział w II Wojnie Światowej i został zatopiony prze niemieckiego bombowca 3 września 1939 roku.
Temperatura wody była w granicach 4-5 °C. Mimo wszystko wtorkowy wieczór był dla nas nadzwyczajny, mieliśmy małą uroczystość, na której Robert Jabłoński – Instruktor trener PSAI Polska, pogratulował wszystkim uczestnikom ukończenia tego specjalnego kursu. Kurs PSA Wreck Diving Cold Water Environment ukończyli: Jarek Pokarmis, Krzysztof Rudziewicz, Przemek Włodarczyk, Michał Majchrzak, Wojtek Jackowski i Mariusz Pietrzak. Dodatkowo, kurs Nitrox Basic ukończyli: Jarek Pokarmis, Krzysztof Rudziewicz i Przemek Włodarczyk. Kurs był prowadzony przez instruktorów: Roberta Jabłońskiego, Adama Chromiak i Darka Hutor.
Kiedy oficjalna część została zakończona mieliśmy jeszcze jeden powód do świętowania, a mianowicie urodziny naszego dobrego przyjaciela i instruktora Adama Chromiaka.
Podsumowując, chcielibyśmy powiedzieć, iż chociaż podróż ta była wyczerpująca pod względem fizycznym i emocjonalnym, każdy z nas zdobył nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale również sporą dawkę pozytywnych emocji i niezapomnianych wspomnień. Więc, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się dołączyć do nas w naszych morskich podróżach – serdecznie zapraszamy!. Satysfakcja gwarantowana.