ABC – Advanced Buoyancy Control PSAI
W tym miejscu będą zajawki kursów
Przejdź do kursu w aplikacji e-learninguCel kursu
Celem kursu jest odpowiednie przygotowanie nurka do późniejszych szkoleń technicznych, jaskiniowych, oraz podniesienie jakości i wydajności nurkowania zarówno dla siebie samego jak i całego zespołu. Ujednolicenie procedur związanych z sytuacjami awaryjnymi oraz pracy w grupie. Jest to szkolenie mające na celu skupienie się głównie na takich elementach jak: poprawne wyważenie i perfekcyjna pływalność, techniki pracy płetwami, praca w zespole, V-drill – ćwiczenia związane z wyciekiem gazu i likwidowaniem wycieku, S-drill – umiejętności obrazujące sytuacje dzielenia się gazem w nagłych wypadkach, ćwiczenia związane z utratą światła oraz strzelania bojki SMB. Tematyka szkolenia teoretycznego porusza takie zagadnienia jak: świadome używanie własnego sprzętu, przygotowanie do nurkowania, odprawa nurkowa, używanie Nitroksu, praca w zespole, wizualizowanie nurkowania.
Wymagania sprzętowe
- każdy z uczestników kursu musi posiadać twin set o minimalnej pojemności 2x7l (rekomendowane 2x12l) kompatybilny z nitroksem do 40% i ciśnieniu roboczym min. 210bar.
- skrzydło (40 lbs), bez gumek, posiadające minimum jeden zawór spustowy w dolnej części
- płyta stalowa bądź aluminiowa zalecana uprząż jednoelementowa, 3 D-ringi, pas kroczny szeroki 2 D-ringi, chinch system
- automaty do twin setu. Dwa pierwsze stopnie. Pierwszy główny na długim wężu (200cm – 210cm) wraz z wężykiem do zasilania skrzydła. Drugi wraz z automatem zapasowym na 56-60 centymetrowej długości wężu oraz manometrem i wężem zasilającym suchy skafander.
- światło główne o minimalnej mocy 10W i czasu świecenia min. 2 godzin
- dwa światła zapasowe
- jedno urządzenie tnące
- szpulka z minimum 30m linki
- bojka dekompresyjna
- wet notes
- kompas
- komputer lub zegarek nurkowy
- suchy skafander z dwoma kieszeniami
- płetwy wraz ze sprężynami typu Jet Fin
- dwie maski wraz ze strapami
- jeden double ender (podwójny karabińczyk)
- analizator tlenowy
Wymagania dla kandydatów
- Kkżdy kandydat musi posiadać uprawnienia Advanced Open Water Diver oraz specjalizacji: Twin Set Diver, Dry Suit oraz Basic Nitrox
- ukończone 16 lat (poniżej 18 roku życia wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów)
- posiadanie aktualnych badań lekarskich
- aktualne ubezpieczenie nurkowe
- warunkiem przystąpienia do kursu jest test pływacki będący miarą kondycji fizycznej nurka tj. przepłynięcie 350m. techniką dowolną w czasie nie większym niż 14 minut oraz 25m na wstrzymanym oddechu pod powierzchnią lustra wody.
Czas i miejsce
Kurs Advanced Buoyancy Control nie wymaga szczególnego miejsca i może być przeprowadzony w każdej otwartej wodzie z minimalną widocznością 5m. oraz w zakresie głębokości od 5m do 20 metrów. Częstotliwość przeprowadzania szkoleń uzależniona jest od ilości zainteresowanych osób, minimalna grupa uczestników w kursie to dwie osoby a maksymalna to 4. Czas trwania kursu to cztery dni nurkowe wraz z wykładami oraz warsztatami.
Cena kursu
2000 zł + 290 zł licencja wraz z podręcznikiem w wersji elektronicznej
Cena kursu uzależniona jest od ilości kursantów, oraz miejsca szkolenia, podana cena jest kwotą bazową.